Algemeen
De Struikwaard en de aangrenzende Rijswijkse Wiel zijn eigendom van Brabants Landschap.

Gebiedsbeschrijving Struikwaard
Foto Wilma Rasink

Ligging en bereikbaarheid
Klik hier voor kaart Google maps

Bij Giessen en Rijswijk vind je deze gebiedjes. Nog net in Brabant, onder de Afgedamde Maas, goed bereikbaar via A27 en N322. Parkeren bij kruising Maasdijk en Struikpad in Rijswijk. Er is hier een klein parkeerplaatsje bij een zwemstrandje. Anders even verderop in Rijswijk parkeren en een eindje teruglopen.

Beschrijving
De Struikwaard is ontstaan na 1995, vanwege afgravingen ten bate van een nieuwe dijk. Er zijn hoogteverschillen ontstaan en de beboste delen zijn begroeid met eik en es, op andere plekken vooral veel wilgen. Parkeer je ten westen van de Struikwaard bij het begin van het Struikpad, dan passeer je de Rijswijkse Wiel, een mooi gebied, ingericht met het oog op de Patrijs: weilanden met ruige stroken en heggen.

In de Struikwaard liggen twee grote plassen met bebossing eromheen. Je kunt er omheen lopen en buiten het broedseizoen ook er tussendoor. Er is een oeverzwaluwwand.

Mogelijkheden
In de Struikwaard kun je kiezen voor een langer of korter rondje. Op zeer korte (auto)afstand vind je Fort Giessen en het Almbos. Fort Giessen is niet vaak open, maar de route eromheen kun je altijd lopen en daar is voldoende te zien: er is water, bos, weilanden en akkers. Het Almbos is een bosachtig park, ook weer langs het water en met vijvers, er is afwisseling van oude en jonge bomen. Leuk om alle drie te combineren; op de website van Brabants Landschap vind je een handig kaartje met parkeerplekken.

Gebiedsbeschrijving Struikwaard
Foto Wilma Rasink

Wat is er te zien en te horen
Half april: Nachtegaal, Zwartkop, Tuinfluiter, Staartmees, Ooievaar, Koekoek, Torenvalk, Groenling, Heggenmus, Visdief, Cetti’s zanger, veel Grasmussen en tien hazen in vergadering! Dit allemaal in de Rijswijkse Wiel.
In de Struikwaard veel Zwartkoppen, Merel, diverse Mezen, Boerenzwaluw, Putter, Scholeksters en Oeverzwaluw.
Bij Fort Giessen veel ganzen met jongen, jonge spechten, Fuut en nog veel meer.
Het Almbos biedt ook genoeg.

Zie waarneming.nl bij Struikwaard, Giessen-het Almbos, en Giessen-Fort Giessen.

Wilma Rasink

Terug…

(Laatste wijziging 31-5-2025)